liceum

O!MEGA Liceum

Niepubliczne O!MEGA Liceum powstało w 2017 roku jako rezultat współpracy Fundacji O!MEGA i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Wiemy, że przyszłość będzie inna i wiemy jak sprawić, by nasi absolwenci byli na nią gotowi.

Klasa SCIENCE – kreatywność w zmieniającym się świecie

Współcześnie nie wystarczy dobrze zdany egzamin, by mieć gwarancję życiowego sukcesu. Duża ważniejsze są samodzielność w myśleniu i działaniu, interdyscyplinarne umiejętności, elastyczność jako zdolność adaptowania się, znajomość nowoczesnych technologii i zdolność myślenia projektowego (od zauważenia problemu przez budowanie hipotez, prototypowanie aż do wyciągania wniosków).

Na te kompetencje stawiamy w Liceum, prowadząc kameralne 12-osobowe klasy i dając Wam do wyboru aż 5 różnorodnych rozszerzeń maturalnych w obrębie jednego profilu: matematyka, biologia, fizyka, chemia, język angielski. Naukę teorii wspieramy o regularne, cotygodniowe zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (od klasy 2 do 4 LO) oraz autorskie przedmioty stworzone z myślą o zawodach przyszłości: Study Skills, Design Thinking, Problem Solving Skills, Autoprezentacja i wystąpienia publiczne, Produkty i usługi e-commerce.

Nasze wartości

1. Poczucie własnej wartości jako klucz do rozwoju – odpowiednio zbudowane, pozwala osiągnąć szacunek, realizację celów oraz rozwój osobisty. Jest też bezpośrednio związane z poczuciem odpowiedzialności za swoje decyzje, zachowania oraz czyny.
  2. Elastyczność wpływa na sukces – otaczający nas świat zmienia się coraz szybciej poprzez digitalizację, cyfryzację oraz automatyzację. Umiejętności adaptacyjne pomagają w bezpiecznym odnalezieniu się w otaczającej dynamicznej rzeczywistości.
  3. Otwartość poznawcza to proces – uczniowie mają prawo do błędów, uczymy stawiać hipotezy i je weryfikować, udowadniamy, że wszystkie zainteresowania są równorzędne i potrzebne.
  4. Samodzielność jest kluczem – umiejętność samodzielnego myślenia, oceny, podejmowania decyzji jest wartością niezbędną do realizacji swojej drogi w życiu.
  5. Praktyczność w realnym świecie – nieustanne łączymy teorię z praktyką, nie odrywamy uczniów od rzeczywistości, współpracujemy ze światem nauki i biznesu.
  6. Kreatywność w zmieniającym się świecie – do wyzwań podchodzimy z otwartą głową, wiemy jak zarządzać zmianą, jesteśmy ciekawi nowych perspektyw i nowych rozwiązań.
  7. Mobilność – jesteśmy w ruchu, w działaniu, sprawdzamy utarte ścieżki, ale nie boimy się wytyczać własnych. Będąc w nieustającej podróży nie zapominamy o niezbędnym czasie na refleksję, namysł i wyciąganie wniosków.
dzieci

Co na to uczniowie?

O!MEGA jest szkołą w której czuje się swobodnie i bezstresowo. Nauczyciele są tutaj dobroduszni i otwarci. Lekcje prowadzone są w ciekawy sposób, mówiąc to mam na myśli świetną metodykę pracy nauczycieli, wiąże się to również z dużą ilością spontanicznych wyjść oraz wycieczek związanych z przerabianym aktualnie materiałem. Uważam to za bardzo atrakcyjne. Oczywiście obowiązuje zakres materiału i obowiązków, które trzeba zrealizować, ale jest to jakby rzecz drugoplanowa. Pójście do tego liceum zmieniło moje postrzeganie szkoły i uświadomiło, że można traktować ją faktycznie jako drugi dom

Lubimy O!MEGĘ za to, że: razem fajnie się bawimy (Piotr), nie ma zadań domowych (Piotr), bawimy się na matmie w różne zabawy matematyczne (Tymek), razem robimy w książkach (Karol), poznajemy nowe litery i są fajni nauczyciele (Matylda), są smaczne obiady (Lili), są fajne długie przerwy (Maria).

Aleksy (klasa Science)

Grupa 0-1

Czego nauczysz się w O!MEGA Liceum?

Nauka w naszej szkole podzielona jest na II etapy. Pierwsze dwa lata to przestrzeń na poznawanie szerokiej palety opcji, by móc w przyszłości dokonać dobrych wyborów. W tym czasie nauczysz się: samodzielnie zdobywać i systematyzować wiedzę, brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje, wykonywać czynności manualne w laboratorium oraz prowadzić eksperymenty przyrodnicze i społeczne, nauczysz się też motywowania się do nauki pomimo braku ocen i prac domowych, zdobywania wiedzy dla rozwoju i praktycznych umiejętności a nie “na pamięć” albo “na zaliczenie”. Jako aktywny Licealista/Licealistka będziesz miała/miał szansę uczestniczyć w Klubie Debat Oxfordzkich, wizytach studyjnych w instytucjach i firmach, wydarzeniach akademickich.

Kolejne dwa lata Liceum to czas, gdy wspieramy Cię w dążeniu do celu, który sam wybrałeś. Czerpiesz z kontaktu z mądrymi dorosłymi- mentorami i tutorami, którzy budują dla Ciebie pomost między nauką a światem nauki i biznesu. Doskonalisz takie kompetencje jak: praca w chaosie informacyjnym i krytyczne myślenie, świadomość procesów społeczno-ekonomicznych, które będą wpływały na Twoje dorosłe życie, poruszanie się w świecie innowacji. Żeby solidnie przygotować się do matury pracujesz w małych grupach fakultatywnych i łączysz to z praktykami w miejscach, które Cię zaciekawiły. Zależy nam, by Liceum było miejscem, w którym dowiesz się kim jesteś i co jest dla Ciebie ważne.

Dlaczego warto wybrać O!MEGA Liceum?

Realizujemy w pełni polską podstawę programową wykorzystując nowoczesne i międzynarodowe narzędzia edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są przy współpracy wykładowców uniwersyteckich z wykorzystaniem infrastruktury uczelnianej. Uczniowie rozwijają wiedzę podczas wizyt studyjnych i programu praktyk. Nie stawiamy ocen, traktujemy nastolatków poważnie, służąc im wsparciem mentorskim.